Skip to content

14 Bailey LnGibbstown, NJ 08027

Built 1976
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block104
Lot4.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SBA2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
16%
Improvement Value:$165,700
84%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$6,298+2.5%
2019$6,146+1.1%
2018$6,078+3.3%
2017$5,883+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 4861, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1976