Skip to content

161 E Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block104
Lot4.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
11%
Improvement Value:$173,300
89%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,491+5.8%
2024$6,137+1.0%
2023$6,074-1.4%
2022$6,162-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2892, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1957