Skip to content

211 Carter AveGibbstown, NJ 08027

Built 1991

Last Sale Price
$102,700
Last Sale Date
Nov 25, 2002

Property Information

Block105
Lot3.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,326
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
20%
Improvement Value:$167,400
80%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,237+5.5%
2024$6,857+1.0%
2023$6,789-1.4%
2022$6,884-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$102,700
DeedBook 3525, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1991