Skip to content

217 Ashton DrGibbstown, NJ 08027

Built 1965

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block106
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
20%
Improvement Value:$144,700
80%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,009+5.8%
2024$5,680+1.0%
2023$5,622-1.4%
2022$5,704-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 5656, Page 255Recorded5/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965