Skip to content

269 N Ulmer AveGibbstown, NJ 08027

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block116
Lot5.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,200
18%
Improvement Value:$146,100
82%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+5.5%
2024$5,784+1.0%
2023$5,727-1.4%
2022$5,807+13.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,544DeedBook 7187, Page 259Recorded6/12/2025

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 6095, Page 149Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft1,258DeedBook 5119, Page 226Recorded10/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954