Skip to content

31 Cooper AveGibbstown, NJ 08027

Built 1968

Last Sale Price
$205,150
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block118
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SM1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
20%
Improvement Value:$124,700
80%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,368+5.6%
2024$5,085+1.0%
2023$5,036-1.4%
2022$5,106+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,150
Sq Ft1,624DeedBook 6214, Page 309Recorded12/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1968