Skip to content

28 Mellon AveGibbstown, NJ 08027

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2009

Property Information

Block160
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,435
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
27%
Improvement Value:$99,600
73%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,679+5.5%
2024$4,433+1.0%
2023$4,390-1.4%
2022$4,451-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952