Skip to content

208 Phyllis DrGibbstown, NJ 08027

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block170
Lot1.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,100
20%
Improvement Value:$172,600
80%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,392+5.5%
2024$7,004+1.0%
2023$6,935+2.3%
2022$6,781-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 2416, Page 107

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 1745, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1980