Skip to content

193 Crescent AveGibbstown, NJ 08027

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2024

Property Information

Block184
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
24%
Improvement Value:$135,300
76%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,163+5.5%
2024$5,839+1.0%
2023$5,782-1.4%
2022$5,862-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 5685, Page 91Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4543, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1962