Skip to content

248 Swedesboro AveGibbstown, NJ 08027

Built 1966

Last Sale Price
$242,250
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block185
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM46

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,009
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
20%
Improvement Value:$149,300
80%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,390+5.5%
2024$6,054+1.0%
2023$5,995-1.4%
2022$6,078-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$242,250
DeedBook 4653, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1966