Skip to content

146 Bacchus AveGibbstown, NJ 08027

Built 1918

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block18
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SM1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
23%
Improvement Value:$110,500
77%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,930+5.5%
2024$4,671+1.0%
2023$4,625-1.4%
2022$4,690-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 5251, Page 338Recorded11/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1918