Skip to content

60 Memorial AveGibbstown, NJ 08027

Built 1968

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block200
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
19%
Improvement Value:$168,300
81%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,155+5.6%
2024$6,778+1.0%
2023$6,712-1.4%
2022$6,805-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 5673, Page 257Recorded6/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1968