Skip to content

220 Casperson StGibbstown, NJ 08027

Built 1987

Last Sale Price
$284,900
Last Sale Date
Aug 18, 2004

Property Information

Block201.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,245
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
22%
Improvement Value:$164,700
78%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309+5.5%
2024$6,925+1.0%
2023$6,857-1.4%
2022$6,953-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$284,900
DeedBook 3839, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1987