Skip to content

539 Swedesboro RdGibbstown, NJ 08027

Built 1910

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block229
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
26%
Improvement Value:$114,100
74%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,309+5.5%
2024$5,030+1.0%
2023$4,981-1.4%
2022$5,050-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 5329, Page 278Recorded6/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$126,900
DeedBook 3345, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1910