Skip to content

106 Bacchus AveGibbstown, NJ 08027

Built 1930

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 21, 2002

Property Information

Block22
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,945
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
19%
Improvement Value:$131,000
81%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,571+5.6%
2024$5,278+1.0%
2023$5,226-1.4%
2022$5,299-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3501, Page 195

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1697, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1930