Skip to content

215 Democrat RdGibbstown, NJ 08027

Built 1930

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 18, 2006

Property Information

Block232
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,900
32%
Improvement Value:$31,200
68%
Total Assessment$46,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,587+5.5%
2024$1,504+1.0%
2023$1,489-1.4%
2022$1,510-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4262, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1930