Skip to content

105 Patterson AveGibbstown, NJ 08027

Built 1918

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block23
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SAL2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
20%
Improvement Value:$117,300
80%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+5.6%
2024$4,798+1.0%
2023$4,751-1.4%
2022$4,818-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft2,032DeedBook 6435, Page 329Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 5370, Page 76Recorded9/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1918