Skip to content

387 Swedesboro RdGibbstown, NJ 08027

Built 1977

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 23, 2003

Property Information

Block241
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM60

Building Details

Building Class17
Description2SA1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
19%
Improvement Value:$130,700
81%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,526+5.5%
2024$5,236+1.0%
2023$5,184-1.4%
2022$5,256-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3712, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1977