Skip to content

418 Wall StGibbstown, NJ 08027

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2002

Property Information

Block243.04
Lot10.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SST2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,135
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
20%
Improvement Value:$202,300
80%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,673+5.5%
2024$8,217+3.1%
2023$7,968-1.4%
2022$8,079-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972