Skip to content

500 Wall StGibbstown, NJ 08027

Built 1970

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block243.04
Lot10.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,300
Acreage1.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
21%
Improvement Value:$277,000
79%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,897+5.7%
2024$11,258+1.0%
2023$11,145-1.4%
2022$11,304-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970