Skip to content

356 Swedesboro RdGibbstown, NJ 08027

Built 1977

Last Sale Date
Jan 7, 2011

Property Information

Block243.04
Lot10.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM62

Building Details

Building Class17
Description2SAB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,877
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
14%
Improvement Value:$184,300
86%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,378+5.5%
2024$6,990+1.0%
2023$6,922-1.4%
2022$7,018-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4838, Page 271

Property Sale

Sale
$58,850
DeedBook 1338, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1977