Skip to content

338 Swedesboro RdGibbstown, NJ 08027

Built 1968

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block243.04
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM62

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
22%
Improvement Value:$130,400
78%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,750+5.6%
2024$5,448+1.0%
2023$5,394-1.4%
2022$5,469-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3586, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1968