Skip to content

240 Dowdy DrGibbstown, NJ 08027

Built 1986

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Dec 5, 1997

Property Information

Block243
Lot5.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageTM62

Building Details

Building Class17
Description2SAL2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,516
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
20%
Improvement Value:$181,100
80%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+5.6%
2024$7,382+1.0%
2023$7,309-1.4%
2022$7,411-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 2830, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1986