Skip to content

248 Dowdy DrGibbstown, NJ 08027

Built 1985

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block243
Lot5.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM62

Building Details

Building Class17
Description1SB2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
21%
Improvement Value:$170,800
79%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+5.6%
2024$7,046+1.0%
2023$6,977-1.4%
2022$7,074-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985