Skip to content

405 Tomlin Station RdGibbstown, NJ 08027

Built 1948

Last Sale Price
$235,900
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block249
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM68

Building Details

Building Class17
Description1SM1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,300
30%
Improvement Value:$109,100
70%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,385+5.6%
2024$5,102+1.0%
2023$5,052-1.4%
2022$5,122-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,900
Sq Ft1,339DeedBook 6831, Page 118Recorded3/29/2023

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,339DeedBook 5716, Page 117Recorded8/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1948