Skip to content

645 Swedesboro RdGibbstown, NJ 08027

Built 1942

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 21, 2011

Property Information

Block255
Lot2.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
20%
Improvement Value:$138,500
80%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,960+5.6%
2024$5,647+1.0%
2023$5,591-1.4%
2022$5,669-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4884, Page 222

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2467, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1942