Skip to content

480 Democrat RdGibbstown, NJ 08027

Industrial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Aug 3, 2012

Property Information

Block259
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM72

Building Details

Building Class---
DescriptionR&D & OFFICE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage44.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,840,500
61%
Improvement Value:$1,156,100
39%
Total Assessment$2,996,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$103,173+5.5%
2024$97,749+1.0%
2023$96,790-1.4%
2022$98,139-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 4989, Page 164