Skip to content

53 Lough LnGibbstown, NJ 08027

Built 1958

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block41
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
19%
Improvement Value:$172,700
81%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,358+5.6%
2024$6,971+1.0%
2023$6,903-1.4%
2022$6,999-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 5575, Page 277Recorded12/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958