Skip to content

44 Lough LnGibbstown, NJ 08027

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2011

Property Information

Block42
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,706
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
20%
Improvement Value:$109,000
80%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,710+5.5%
2024$4,462+1.0%
2023$4,419-1.4%
2022$4,480-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 3444, Page 208

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 1757, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1918