Skip to content

601 W Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block45
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
52%
Improvement Value:$115,400
48%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,277+5.5%
2024$7,842+1.0%
2023$7,765-1.4%
2022$7,873-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,352DeedBook 6541, Page 35Recorded9/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1970