Skip to content

738 Allen AveGibbstown, NJ 08027

Built 1982

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block51.01
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SAL1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
21%
Improvement Value:$157,600
79%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,910+5.5%
2024$6,547+1.0%
2023$6,483-1.4%
2022$6,573-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,558DeedBook 6289, Page 80Recorded6/4/2020

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5209, Page 229Recorded7/14/2014

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 2779, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1982