Skip to content

729 Allen AveGibbstown, NJ 08027

Built 1975

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block51.02
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
20%
Improvement Value:$152,100
80%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,521+5.5%
2024$6,178+1.0%
2023$6,118-1.4%
2022$6,203-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975