Skip to content

735 Allen AveGibbstown, NJ 08027

Built 1975

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Apr 25, 2001

Property Information

Block51.02
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description2SBA1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,582
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
17%
Improvement Value:$181,100
83%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,520+5.6%
2024$7,124+1.0%
2023$7,054-1.4%
2022$7,153-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 3250, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1975