Skip to content

753 Allen AveGibbstown, NJ 08027

Built 1974

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 29, 2012

Property Information

Block51.02
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
25%
Improvement Value:$109,200
75%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,044+5.5%
2024$4,779+1.0%
2023$4,732-1.4%
2022$4,798-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5033, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1974