Skip to content

720 Mullen AveGibbstown, NJ 08027

Built 1967

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block54
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM12

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,981
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
18%
Improvement Value:$162,500
82%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,810+5.5%
2024$6,452+1.0%
2023$6,389-1.4%
2022$6,478-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,981DeedBook 6085, Page 320Recorded5/15/2019

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,981DeedBook 5977, Page 91Recorded11/1/2018

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft1,981DeedBook 5977, Page 96Recorded11/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1967