Skip to content

656 Allen AveGibbstown, NJ 08027

Built 1999

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block58.01
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,586
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
18%
Improvement Value:$167,600
82%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,037+5.5%
2024$6,668+1.0%
2023$6,602-1.4%
2022$6,694-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,586DeedBook 6677, Page 129Recorded5/10/2022

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 2957, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1999