Skip to content

501 Democrat RdGibbstown, NJ 08027

Built 1946

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block65
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class17
Description1SM1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,165
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
21%
Improvement Value:$81,700
79%
Total Assessment$103,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,560+5.5%
2024$3,373+1.0%
2023$3,340-1.4%
2022$3,386-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 3850, Page 303

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2721, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1946