Skip to content

637 Allen AveGibbstown, NJ 08027

Built 1976

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block67
Lot12.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description1SA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
22%
Improvement Value:$111,700
78%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,930+5.5%
2024$4,671+1.0%
2023$4,625-1.4%
2022$4,690-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft936DeedBook 6410, Page 222Recorded1/25/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4773, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1976