Skip to content

442 Democrat RdGibbstown, NJ 08027

Built 1939

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block68
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
19%
Improvement Value:$104,300
81%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,205+5.9%
2024$3,971+1.1%
2023$3,930-1.5%
2022$3,988-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939