Skip to content

460 Railroad StGibbstown, NJ 08027

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block70
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,534
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,700
14%
Improvement Value:$151,600
86%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,070+5.5%
2024$5,751+1.0%
2023$5,694-1.4%
2022$5,774-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,000
Sq Ft2,534DeedBook 6230, Page 286Recorded1/27/2020

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 4252, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1920