Skip to content

507 W Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1929

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block71
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SM1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
16%
Improvement Value:$120,100
84%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,923+5.5%
2024$4,665+1.0%
2023$4,619-1.4%
2022$4,683-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929