Skip to content

Democrat Rd(Block 85 Lot 28.05)Gibbstown, NJ 08027

Vacant Land

Last Sale Price
$18,700
Last Sale Date
Oct 29, 2008

Property Information

Block85
Lot28.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageTM49

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$13,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$465+5.6%
2024$440+1.0%
2023$436-1.4%
2022$442-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$18,700
DeedBook 4605, Page 238

Property Sale

Sale
$19,450
DeedBook 4308, Page 218

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 4107, Page 285