Skip to content

43 S School StGibbstown, NJ 08027

Built 1960

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block86
Lot10.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5SM1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,125
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
25%
Improvement Value:$99,500
75%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,583+5.6%
2024$4,342+1.0%
2023$4,299-1.4%
2022$4,359-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,125DeedBook 6245, Page 142Recorded2/20/2020

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4178, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1960