Skip to content

18 S Forrest StGibbstown, NJ 08027

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block93
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SM2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
29%
Improvement Value:$99,000
71%
Total Assessment$139,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,796+5.5%
2024$4,544+1.0%
2023$4,499-1.4%
2022$4,562-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4904, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1920