Skip to content

117 Hessian AveNational Park, NJ 08063

Built 1956

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block110.03
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
24%
Improvement Value:$148,300
76%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,288+1.6%
2024$9,142+4.3%
2023$8,765-0.3%
2022$8,789+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,928DeedBook 6562, Page 222Recorded10/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956