Skip to content

300 Asbury AveNational Park, NJ 08063

Built 1920

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block19
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,751
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
20%
Improvement Value:$186,700
80%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,101+1.6%
2024$10,925+4.3%
2023$10,475-0.3%
2022$10,503+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
Sq Ft2,751DeedBook 6830, Page 310Recorded3/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920