Skip to content

415 Monument AveNational Park, NJ 08063

Built 1932

Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block24
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,751
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
34%
Improvement Value:$102,400
66%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,079+1.7%
2024$6,963+0.7%
2023$6,916-0.3%
2022$6,935+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932