Skip to content

508 Princeton AveNational Park, NJ 08063

Built 1954

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block39
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage979
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
38%
Improvement Value:$75,800
62%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,798+1.6%
2024$5,706+9.3%
2023$5,221-0.3%
2022$5,236+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
Sq Ft979DeedBook 6478, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1954