Skip to content

410 Dupont AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block1.10
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class28
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,700
23%
Improvement Value:$48,000
77%
Total Assessment$62,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,509+0.1%
2024$2,506+4.3%
2023$2,403+0.7%
2022$2,387+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,104DeedBook 7125, Page 235Recorded1/30/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920