Skip to content

406 Dupont AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block1.10
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,146
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,700
15%
Improvement Value:$85,000
85%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,387+0.1%
2024$4,383+63.1%
2023$2,687+0.6%
2022$2,671+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,146DeedBook 6730, Page 328Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft1,146DeedBook 6639, Page 17Recorded3/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920